Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości wieku nastoletniego jest trądzik. Dolegliwość ta dotyczy większości osób w wieku młodzieńczym. Dolegliwość jaką jest trądzik połączona jest bezpośrednio z procesem dorastania czyli zmianami hormonalnymi. W związku z nadmienionymi zmianami hormonalnymi dochodzi do zwiększenia produkowania sebum, które to jest pierwszorzędnym czynnikiem sprawczym pojawiania się pryszczy.

Bez wątpienia najwłaściwszym sposobem na zlikwidowanie wykwitów skórnych jest skorzystanie z porady dermatologa, czyli lekarza, który wykwalifikowany jest w leczeniu defektów skórnych. dermatolog dzięki odpowiednim testom skórnym stwierdzi jak w przynoszący rezultat sposób wyeliminować kłopoty z trądzikiem. Przeważnie polecana jest pacjentowi terapia farmakologiczna , która da możliwość wyeliminować zmartwienie u jego źródła.

Lekarz specjalista chorób skóry to nie wyłączne postępowanie.

Z tego powodu przeanalizujemy jak zlikwidować wykwity skórne w w środowisku domowym, bez używania terapii farmakologicznej.

Po pierwsze priorytetowe przy niwelowaniu pryszczy jest prawidłowe i co najistotniejsze cykliczne oczyszczanie skóry oraz złuszczanie martwego naskórka. Właściwe oczyszczanie umożliwi zlikwidowania nadmiaru łojotoku oraz pozwoli na oczyszczenie pozbawionych tlenu porów skórnych.

Następną podpowiedzią jest właściwy sposób odżywiania. Dieta, która jest bezpośrednią przyczyną aktywowania gruczołów łojowych, to dieta bogata w sól oraz piekące potrawy. Nie są polecane również fast foody, wyroby cukiernicze oraz alkohol. Stąd to właśnie jeśli mamy niedoskonałości skórne ( trądzik) powinniśmy zadbać o to, aby codzienna dieta była bogata w owoce, warzywa oraz pozostałe produkty bogate w witaminy: A, E, K, które ewidentnie dobroczynnie oddziałują na naszą skórę.