Trądzik to przypadłość dermatologiczna, która dotyka wielu osób, nie zawsze jedynie w okresie pokwitania. Występuje on tak samo u kobiet, jak i u panów, objawiając się krostami, wyskakującymi w obrębie twarzy, w okolicach dekoltu, a także na plecach.

Dlaczego się pojawia?
Na samym początku tej dolegliwości gruczoły łojowe ulegają powiększeniu, w wyniku czego wydzielają też więcej łoju. Ujście mieszka włosowego, za sprawą tego przebiegu, twardnieje. W ten sposób pojawia się czop rogowy, wypełniający mieszek i wypierający go w górę. Kiedy produkowanie łoju zostaje nagle zablokowane, tworzy się woreczek, wypełniony mieszanką keratyny i tłuszczów, potocznie zwany zaskórnikiem.
Trądzik zjawia się właśnie w miejscu, gdzie znajduje się największą liczbę gruczołów łojowych. Kumulująca się wydzielina w pewnej chwili zaczyna służyć jako pokarm dla bakterii, więc te mnożą się, pogarszając jeszcze obecny stan zapalny. Mimo wszystko, one same nie wywołują tej przypadłości, dlatego też nie jest ona zaraźliwa. Trzeba jednak pamiętać, iż bakterie zawsze znajdują się na ludzkiej skórze, a dopiero w kontakcie z łojem stają się niebezpieczne dla zdrowia.
Wypryski to krosty, które rodzą się w efekcie ostrych stanów zapalnych skóry. Dochodzi do nich, kiedy drobnoustroje uwalniają pewnego rodzaju enzymy, nazywane lipazami. W tym procesie neutralne tłuszcze łoju zostają podzielone na drobniejsze cząsteczki. Wraz ze wzrostem liczby komórek, podlegających zakażeniu, zwiększa się dodatkowo ilość wydzieliny, która znajduje się w woreczku. Gdy ścianki mieszka włosowego podlegają zbyt silnemu naciskowi, zaczynają pękać, a wtedy cała ich zawartość wylewa się naokoło. To w powyższy sposób dochodzi do utworzenia się nieestetycznych zmian na powierzchni ciała.

Od czego jeszcze zależy rozwój trądziku?
Osoby, u których rodzice czy dziadkowie zmagali się z trądzikiem, są na niego dużo bardziej narażone. Pryszcze zjawiają się też zwykle w okresie pokwitania, ze względu na to, że to wówczas zaczynają się wzmacniać hormony, co jest przyczyną niepożądanej produkcji sebum. Wini się ponadto najbliższe otoczenie – jeśli przebywa się w miejscu, w którym powietrze jest mocno zanieczyszczone czy też z dużą częstotliwością wystawia się skórę na negatywne działanie słońca, choroba może się nasilić.