Trądzik to jedna najpopularniejszych dolegliwości skórnych, jaka w mniejszym lub większym stopniu spotyka około 80% młodych ludzi. Problem taki wbrew pozorom nie dotyczy jedynie osób w młodym wieku, czasami wszakże może dotknąć także i osoby dojrzałe, wliczając panie przyjmujące środki antykoncepcyjne, i te będące w stanie błogosławionym.

Prawda w kwestii powstawania trądziku
Zastanówmy się w takim razie jak właściwie dochodzi do powstania trądziku i czym tak na prawdę jest.
Na samym początku zwrócić powinniśmy uwagę, iż wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie ma związku z nieprawidłową dietą, nieutrzymaną higieną osobistą, czy też wzmożoną aktywnością seksualną.

Miejsca w których pojawią się krosty trądziku
Problem zaczyna się od mieszków włosowych, a zatem od porów. To właśnie w tym miejscu pojawia się trądzik – do porów wydzielany jest łój z gruczołów łojowych.
Z uwagi na to, iż najwięcej mieszków włosowych występuje na twarzy i na plecach, barkach i klatce piersiowej, to głównie tutaj najczęściej spotykamy się z pojawianiem się trądziku.
Temu procesowi towarzyszy nieprawidłowa produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra produkuje niewielkie jego ilości, o tyle przy skórze nieprawidłowo działającej, produkcja ta występuje w nadmiernych ilościach. Łój produkowany przez skórę zdrową wypływa na powierzchnię skóry poprzez ujścia mieszków włosowych, to znaczy przez pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia zatykają się, a łój nie mając możliwości wypłynięcia gromadzi się pod skórą. To powoduje, że łój kumulujący się w tym miejscu staje się świetną pożywką dla drobnoustrojów, które powielają się i powodują przy tym podrażnienie oraz wzmocnienie stanu zapalnego skóry.
Jak możecie zauważyć do pojawienia się trądziku są zatem niezbędne dwa czynniki: pierwszy z nich to zbyt wysoka produkcja łoju oraz drugi, czyli funkcjonowanie zarazków. Każda z tych rzeczy sprawia, iż trądzikiem nie można się zarazić nim przez kontakt z chorym, zaś antybiotykoterapia to jeden z całkowicie podstawowych środków wspierających kurację trądziku.

Rozwój choroby
Po zaczopowaniu się porów, łój skumulowany wcześniej w mieszkach włosowych pod powierzchnią skóry nie jest jeszcze zauważalną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna tworzyć zaskórniki, czyli to tak zwane wągry. Są zmianami skórnymi, które nie są bolesne, za to są w 100% widoczne w postaci ciemnych lub jasnych kropek na cerze, plecach, barkach, czy w innych miejscach wystąpienia zmian chorobowych.
W konsekwencji ściany zaskórników pękają, co powoduje przeniesienie ich zawartości wgłąb skóry. Właśnie wtedy zaczynają rozwijać się stany zapalne skóry, i powstają zaczerwienienia, czyli trądzik.
Stąd podstawowe jest stosowanie m. in. możliwych do dostania na polskim rynku kosmetyków antybakteryjnych.

6 marca 2018 Brak komentarzy admin Zdrowa cera , , ,