Trądzik jawi się głównie jako przypadłość pojawiająca się w okresie dojrzewania i znikająca po tym okresie samoistnie. Prawda jest taka ciężkich stanów zapalnych w omawianej chorobie nie wolno pod żadnym pozorem zaniedbywać – w przypadku braku kuracji mogą pozostawić po sobie trudne do usunięcia przebarwienia a czasem blizny. Również w stanie, kiedy dolegliwości są znacznie łagodniejsze warto zadać sobie trud, by stany zapalne zniknęły szybciej i pojawiały się rzadziej w przyszłości. Starając się wyszukać odpowiedź na całkiem ważne zagadnienie – jak pozbyć się trądziku? W sieci można spotkać się z wieloma kluczowymi wiadomościami.

Trądzik – co jest jego powodem?
Trądzik kojarzy się w większości przypadków z wypryskami, czyli czerwonymi stanami zapalnymi na skórze. Jednakże trądzik „początkowy” to tak zwane wągry. Mogą mieć one postać otwartą – na twarzy pojawiają się wówczas czarne kropki, lub zamkniętą, która objawia się jako białe kropki ulokowane pod powierzchnią skóry. Powód pojawienia się tych dolegliwości jest taki sam – zbyt duża ilość łoju (znanego niektórym również jako sebum). Zbyt wysoka produkcja tej substancji najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania – kiedy sebum zatka pory naszej skóry, pojawi się stan zapalny.

Co robić w przypadku cery trądzikowej?
Przede wszystkim delikatnie ją oczyszczać. Wskazane przez specjalistów jest używanie preparatów z serii skierowanej dla cery trądzikowej. Nie należy zapominać o specjalnie przygotowanym dla takich chorych toniku oraz o przyjemnym kremie nawilżającym. Można także zastosować terapię opartą na bazie ziół, warto skorzystać przede wszystkim ze zbawiennych funkcji ziela fiołka trójbarwnego. Poleca się nie tylko spożywanie naparu, jak i używanie środków do używania zewnętrznego, a opartych na bazie tego składnika.

Farmaceutyczne środki na trądzik
W przypadku, gdy samodzielne próby zaradzenia problemowi nie dają oczekiwanych skutków warto udać się do dermatologa. Może on przepisać antybiotyki, które niwelują stany zapalne – jak choćby tetracyklinę, tretynoinę lub izotretynoinę. Działające mogą być również środki na podstawie hormonów, ale stosuje się je zwykle tylko u starszych osób, u których trądzik młodzieńczy nadal występuje.