Okres dojrzewania niesie ze sobą wiele niedogodności zarówno dotyczących sfery psychicznej jak i fizycznej. W tej drugiej z całą pewnością prym wiedzie niezmiernie nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka większość dojrzewających osób -jest nią trądzik. W pierwotnym stadium przypadłości trądzik cechuje się obecnością zaskórników które nazywane są też wągrami, w dalszej kolejności występują grudki i krosty, aż w ostatnim stadium można zaobserwować sino- czerwone guzki które wypełnia ropa, które mogą pozostawić blizny.

W jaki sposób można efektywnie walczyć z trądzikiem? Kluczem do wyleczenia jest oczywiście skuteczna higiena, jednak warto także zastosować żel czy maść na trądzik. Jakie medykamenty są stosowane najczęściej?

Nie ma wątpliwości co do tego, że są to maści sterydowe i antybiotykowe. Na rynku dostępne są również maści które w swoim składzie zawierają jednocześnie antybiotyk i steryd. Ta grupa maści jest bardzo skuteczna, jednak posiada także sporo skutków ubocznych. W przypadku sterydów mogą pojawić się przebarwienia albo stać się „cieńsza” i mogą również wystąpić problemy z układem krwionośnym, z kolei w przypadku antybiotyków mogą wystąpić zakażenia grzybiczne oraz zjawisko uodpornienia. Dlatego też maści te nie powinny być stosowane długotrwale. Należy także wiedzieć, że nie powinno stosować się ich w łagodnych postaciach trądziku, w których nie ma mocnego stanu zapalenia, bowiem wtedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych będzie wyższe niż szansa wyleczenia trądziku. Dla łagodnych postaci zalecane są raczej maści zawierające witaminę A albo cynk.

Na samo zakończenie trzeba wspomnieć, że bez względu na to, jaki rodzaj trądziku się pojawił, to warto udać się do dobrego lekarza dermatologa cieszącego się pozytywnymi recenzjami wśród pacjentów, aby ten wybrał odpowiednie medykamenty. Należy także trzymać się zasad higieny oraz odstawić z diety potrawy ostre, słone i tłuste oraz słodycze.