Przed wieloma laty trądzik był typową dolegliwością wieku dojrzewania. Obecnie z kolei pojawia się on również u osób dorosłych, które okres dojrzewania mają dawno za sobą. Trądzik o niewielkim nasileniu manifestujący się zaskórnikami albo niewielkimi wypryskami i guzkami bez cech stanu zapalnego pojawia się dzisiaj u dużej liczby ludzi- u młodych ludzi, u dorosłych, a szczególnie u pań które spodziewają się miesiączki.

Jak sobie poradzić z tym problemem, który skutecznie potrafi uprzykrzyć życie? Nade wszystko trzeba przestrzegać zasad higieny. W tym celu należy kupić specjalistyczny krem, tonik oraz żel do czyszczenia cery. Trzeba koniecznie również unikać ostrych, słonych i tłustych potraw. A co trzeba zrobić, jeśli to jednak nie pomoże?

Nade wszystko należy zastosować maść na trądzik. Na szczęście obecnie w aptece można dostać wiele takich maści bez recepty. Należy pamiętać, że w przypadku łagodnego trądziku nie są zalecane maści zawierające antybiotyki i sterydy. Lepiej wybrać maść zawierającą witaminą A. Działa ona bardzo dobrze na procesy odrastania naskórka zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ponadto pomaga ona uniknąć blizn i przebarwień. Maści te dość szybko poprawiają stan skóry, niemniej na pełne efekty należy poczekać około 3 miesięcy.

Można również zastosować maści z nadtlenkiem benzoilu. Mogą one jednak delikatnie przesuszyć skórę, a nadtlenek może lekko odbarwić włosy.

Inną równie często stosowaną maścią jest maść cynkowa. Substancją aktywną jest tutaj tlenek cynku. Należy wspomnieć, że jest to dosyć łagodna maść- aby zobaczyć efekty jej działania trzeba będzie trochę poczekać. Krosty mogą także zniknąć same po pewnym czasie.

W przypadku łagodnego trądziku doskonale sprawdzają się również smarowidła zawierające kwas salicylowy albo specyfiki medyczne wykonane na bazie ziół.

Kończąc trzeba dodać, że w każdej postaci trądziku warto udać się do specjalisty, który pomoże wybrać najlepszą dla nas maść.