Zdrowie jest dla każdego człowieka niezwykle ważnym elementem życia. Bez niego stajemy się apodyktyczni, bezsilni i tracimy wiarę we własne możliwości. Dlatego też każdy z nas, chcąc jak najdłużej zachować dobrą formę, dba o wszelkie aspekty swojego życia wspomagające zdrowie.

Mimo wielkiego wysiłku i nakładów energii nie zawsze udaje się zachować satysfakcjonujące wyniki zdrowotne. Niestety, niektóre zdarzenia losowe i choroby nie są od nas zależne. Tak też jest w przypadku trądziku. Choroba powstała na skutek zaburzeń hormonalnych dotyka bardzo licznej grupy młodzieży i osób dorosłych. Aby ograniczyć objawy trądziku w jak największym stopniu, należy udać się do lekarza, który oceni stan skóry i na jej podstawie dobierze odpowiednie leczenie trądziku.

Jednak w jaki sposób rozpoznać czy problem dotyczy również naszej skóry? Nie jest to trudne. Już pierwsze objawy trądziku są dość charakterystyczne i możliwe do rozpoznania. Najczęściej występuje przetłuszczenie skóry i pojawiające się początkowo sporadycznie drobne, ropne krostki. Z biegiem czasu występowanie krost przybiera na sile i obejmują one już większy obszar twarzy i dekoltu. Zaniedbane pierwsze objawy trądziku, ale również nieskuteczne leczenie trądziku połączone z niewłaściwą higieną twarzy może przyczynić się do wystąpienia stanu zapalnego skóry, którego skutki często są nieodwracalne. W trakcie leczenia nie wolno również wyciskać i drapać krost. Pod powstałe w ten sposób rany docierają bakterie pochodzące z dłoni, co uniemożliwia łagodne gojenie ran. Powstałe w ten sposób blizny często są trudne, a nierzadko niemożliwe do usunięcia. Dlatego też zachowanie odpowiedniej higieny ciała oraz stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli w dość łagodny sposób przebrnąć przez ten nieprzyjemny w życiu okres. Jednak wizyta u dermatologa i dbanie o higienę twarzy to nie wszystko. Odpowiednio dobrane leczenie trądziku można skutecznie wspomagać domowymi sposobami. Najlepszą metodą na pierwsze objawy trądziku są napary i herbatki ziołowe.

Stosowane rano i wieczorem oczyszczają skórę twarzy i łagodzą ją, zapobiegając występowaniu stanu zapalnego. W trakcie antybiotykoterapii warto również stosować delikatne kosmetyki, których skład oparty jest na ziołach i substancjach łagodnych dla skóry. Takie środki nie podrażniają skóry, a dodatkowo mogą złagodzić ból i zneutralizować ropne stany zapalne. By nie powodować dodatkowych podrażnień powinno się zrezygnować z solarium, jak również długiego przebywania na słońcu. Warto również pamiętać o zachowaniu higieny i częstym myciu rąk. Choć nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że nasze dłonie, nawet odruchowo, jednak dość często dotykają skóry twarzy i szyi. Aby ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia i tak już obciążonej skóry twarzy, należy jak najczęściej myć ręce, jednocześnie starając się, by ich kontakt z twarzą był ograniczony.

Podsumowując, mimo iż trądzik nie jest chorobą bezpośrednio wpływającą na nasze zdrowie i samopoczucie, to niewątpliwie, objawy trądziku mogą przysporzyć chorego o złą samoocenę i obniżenie własnej wartości. Dlatego też, w tym przypadku tak ważnym jest świadomość chorego i odpowiednie leczenie trądziku.

4 lipca 2019 Brak komentarzy admin Zdrowa cera , , , ,