Trądzik występuje pod wieloma postaciami i wbrew pozorom nie jest jedynie przypadłością dojrzewających nastolatków. Ten trądzik, który zagraża przede wszystkim na etapie dojrzewania, przejawia się występowaniem pryszczy, które nagle zaczynają pojawiać się na twarzy oraz innych partiach ciała (dekolt, plecy etc.), nazywany jest trądzikiem młodzieńczym. Jeśli myślisz jak pozbyć się pryszczy wiedz, że taki trądzik może minąć sam wtedy, gdy gospodarka hormonalna ustabilizuje się w swej dojrzałej formie.

Trądzik u dorosłych

Kolejnym okresem życia, w którym pojawia się ryzyko trądziku, jest przedział czasowy pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Wówczas najczęściej ujawnia się trądzik różowaty. Przebiega on w inny sposób niż trądzik młodzieńczy, ale niemniej szpeci naszą cerę.

Na przestrzeni całego naszego życia zagraża nam też trądzik wywołany. Ten rodzaj trądziku może spowodować kontakt z niektórymi związkami organicznymi (przykładowo oleje stosowane w przemyśle lub kosmetyki) oraz z niektórymi lekami – szczególną grupę zagrożenia stanowią w tym przypadku sterydy.

W jaki sposób pozbyć się pryszczy przy poszczególnych typach trądziku?

Trądzik w każdej formie leczony jest w zasadzie podobnie, aczkolwiek postępowanie w przypadku trądziku wywołanego polega głównie na zastosowaniu środków profilaktycznych w formie ograniczenia kontaktu z substancjami, które trądzik spowodowały. Trądzik młodzieńczy, jeśli jego przebieg jest intensywny, leczony jest bardzo często antybiotykami i retinoidami. Podobnie jest leczony trądzik różowaty, ale w w przypadku tego typu trądziku bardzo istotną rolę ogrywa głównie profilaktyka to znaczy wysiłki mające za zadanie zatrzymanie postępujących zmian skórnych.