Trądzik jest chorobą, wokół której narosło bardzo dużo legend. Opowiemy wam zarówno o najpopularniejszych mitach, jakie nagromadziły się wokół tego tematu, jak i o prawdach, które należy wziąć sobie poważnie do serca.

Trądzik – zmora nastolatków
To jeden z najpopularniejszych mitów, jaki krąży wokół trądziku. Wprawdzie choroba ta dotyczy około 80% nastolatków, jednak nie jest ona chorobą wyłącznie tej grupy ludzi. W dużym stopniu i coraz częściej dotyka ona osoby po 30 roku życia, skutecznie komplikując i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny
Niepodważalnym faktem jest, że chociaż trądzik nie jest chorobą, powodującą duże dolegliwości natury fizycznej, jest on poważnym defektem zarówno estetycznym, jak również psychicznym, który może powodować wiele perturbacji. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, za to możliwych do wywołania stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz ogromny dyskomfort psychiczny. Dlatego też nie powinniśmy umniejszać problemu, który naprawdę może prowadzić do poważnych problemów.

Trądzik – choroba zakaźna
To powszechny mit, który pojawia się od wielu lat. Trądzikiem NIE DA się zarazić od innych, a bakterie, które go wywołują znajdują się i u osób zdrowych, w ich florze bakteryjnej.

Zła dieta prowadzi do trądziku
I tak i nie. Mimo panującej powszechnie opinii, przyczyną powstawania trądziku nie jest nasze odżywianie, a nieprawidłowości w sposobie rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta może jedynie w przypadku niektórych osób nasilić zmiany trądzikowe, jednak najnowsze badania dowodzą, iż nie dotyczy to dużej grupy osób y których występują zmiany trądzikowe, a wyłącznie niewielkiego odsetka chorujących. U niektórych osób zauważa się wzmożenie zmian skórnych po zjedzeniu pokarmów tłustych, bardzo ostrych, czy też po zjedzeniu czekolady. Zjawisko to jest jednak rzadkie, występujące jedynie u niewielkiej liczby osób dotkniętych tą chorobą.
Prawdą jest natomiast, że odpowiednia dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może zmniejszyć wydzielanie się łoju, a więc pozytywnie wpłynąć na kondycję oraz wygląd naszej cery.

Słońce i solarium to najlepsze lekarstwa na trądzik
To mit, który mocno zadomowił się w umysłach wielu ludzi. o prawda słońce i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo i co ważne, wysuszając skórę. Co więcej proces przesuszenia skóry jest powodem wzmożenia wydzielania się łoju, dlatego to błędne koło. Nie należy przy tym zapominać, iż nadmierne eksponowanie skóry na słońcu może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów skórnych, niż trądzik – również groźnego czerniaka!

Intensywne mycie twarzy wyleczy trądzik
To mit, któremu często ulega mnóstwo osób dotkniętych zmianami skórnymi. Częste, nadmierne i nazbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę doprowadza do nadmiernego wysuszenia skóry oraz wydzielania dużej ilości sebum, co z kolei powoduje pogorszenie się kondycji skóry. Nie należy jednak zapominać, iż prawidłowa higiena to sprawa kluczowa, dlatego też twarz trzeba myć dwa razy w ciągu dnia, najlepiej stosując do tego odpowiednich żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądzik? Tego się nie leczy
Zdanie to jest oczywiście nieprawdą. Nieleczony trądzik może doprowadzić do poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Zmiany trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a co więcej nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. W dużym stopniu pomóc mogą odpowiednie suplementy diety czy też leki przeciwtrądzikowe, z tym, że tak jak w przypadku innych schorzeń, zaleca się wizytę u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony nasilają trądzik
Stwierdzenie powyższe jest prawdą. Zwykle zmiany skórne wzmagają się pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed rozpoczęciem się menstruacji.
Podobne zmiany zaobserwować można w trakcie ciąży – u jednych kobiet ciąża może spowodować całkowite ustąpienie zmian, u innych natomiast odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.

6 marca 2018 Brak komentarzy admin Zdrowa cera , ,