Nieestetyczne krosty w rejonach twarzy czy dekoltu to koszmar niejednego nastolatka. Za przykre zmiany skórne odpowiedzialna jest niezwykle uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, zwana trądzikiem. Przypadłość najczęściej dotyka osoby w wieku dorastania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Podłoże tworzenia się trądziku młodzieńczego
Za pojawianie się pryszczy zwykle odpowiedzialne są hormony – androgeny. Hormony te aktywują się właśnie w czasie dorastania, co niekorzystnie wpływa na kondycję skóry. Powiększone gruczoły łojowe, tworzą zbyt dużą ilość łoju, co prowadzi do pojawiania się pryszczy. Trądzik młodzieńczy pojawia się najczęściej na twarzy, ale nie jest to pewnik, bowiem może tworzyć się także w rejonach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.

U młodych osób trądzik może jednak wynikać również z innych przyczyn. Wśród nich można by wymienić alergie pokarmowe, pasożyty, reakcje na przyjmowanie medykamentów lub niewłaściwe dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zapychaniem gruczołów łojowych i w rezultacie powstawaniem trądziku.

Czym objawia się trądzik i jak sobie z nim poradzić
Trądzik przyjmuje postać zaskórników, zaczerwień skóry, ognisk zapalnych, wyprysków czy też grudek. W pewnych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają tworzyć się nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których w licznych przypadkach pozostają nieestetyczne blizny potrądzikowe. A usunięcie takich blizn jest już ogromnie trudne i wymaga specjalistycznych zabiegów.
W leczeniu trądziku ważna jest jego prawidłowa diagnostyka, dlatego dobrze jest skonsultować tą przypadłość z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego leczenie polega na włączeniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Natomiast, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, powinno się też często używać izotretynoinę, która pozwala zminimalizować ilość tworzącego się sebum i bakterii.

Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego stosuje się przede wszystkim maści, kremów oraz żeli, zawierających w sobie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które borykają się z problemem bardzo intensywnego trądziku, podejmują najczęściej leczenia doustne. Kuracja polega na przyjmowaniu określonych antybiotyków, tabletek antykoncepcyjnych, leków przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W pewnych przypadkach sprawdzą się również zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.